unia europejskawysoki kontrast A A A
  • popc

    popc

    www.muzeach

    Projekt POPC

  • Kresy

    Kresy

    Z Kresów ocalone

    Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

  • Z Wawelu do Lublina

    Zamek Lubelski, 4 grudnia 2021 – 27 lutego 2022.

Polepa budowlana

Wersja do druku Poleć znajomemu

Polepa budowlana, Nieszawa Kolonia, gm. Józefów nad Wisłą, woj. lubelskie, własność Muzeum Lubelskiego (ML), nr inw. XXIII/3120 .

Na ubitej glinie użytej do uszczelniania i konsolidowania konstrukcji chaty odkrytej na osadzie kultury przeworskiej (2 poł. II w. n.e.) odcisnęły się fragmenty desek pochodzących najprawdopodobniej z sosny lub dębu, a także liście i źdźbła traw i zbóż. Z osady w Nieszawie Kolonii pochodzi najwięcej odkrytych na Lubelszczyźnie reliktów budownictwa mieszkalnego z pierwszych czterech wieków naszej ery. Wyniki prowadzonych tam wykopalisk są opracowywane i będą opublikowane w 2016 r. w ramach projektu naukowego dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej, element budowlany młodszy o około 1500 lat– cegła tzw. palcówka, Lublin-Zamek, wł. ML, nr. inw. L-Z/2003. Cegła ręcznie formowana. Na jej powierzchni są odciśnięte podłużne zagłębienia – wyżłobione palcami rzemieślnika. Dzięki nim mur był bardziej wytrzymały. Charakterystyczna dla budowli średniowiecznych, ale używana jeszcze do XVII w.