unia europejskawysoki kontrast A A A
  • popc

    popc

    www.muzeach

    Projekt POPC

  • Kresy

    Kresy

    Z Kresów ocalone

    Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

  • Z Wawelu do Lublina

    Zamek Lubelski, 4 grudnia 2021 – 27 lutego 2022.

Podsumowanie dziesiątego kwartału projektu

Wersja do druku Poleć znajomemu

Muzeum Narodowe w Lublinie kontynuuje prace nad digitalizacją muzealiów oraz nową stroną internetową muzeum. Podsumowujemy X kwartał projektu (lipiec-wrzesień 2021).

W dziesiątym kwartale projektu powstają kolejne opisy popularyzatorskie oraz uzupełnianie są opisy metadanowe. Trwa proces przygotowania konserwatorskiego obiektów, a następnie ich digitalizacji.

Najciekawsze zdigitalizowane w ostatnim kwartale obiekty to m.in.: XVII-wieczna ikona przedstawiająca scenę Zaśnięcia Maryi, figura porcelanowa Augusta III Sasa, króla Polski i elektora saskiego, wykonana wg projektu Johanna Joachima Kaendlera w 2 poł. XVIII w., a także zegar stołowy tzw. kaflowy wykonany w 1646 r. przez znanego, wileńskiego zegarmistrza Jakuba Gierke. Ciekawym obiektem jest również waza pamiątkowa ze słynnej, warszawskiej wytwórni brązów Braci Łopieńskich z 1931 r.  Waza ma kształt spłaszczonej kuli o powierzchni zdobionej reliefem przedstawiającym gałązki dębu i sosny, a po bokach posiada dwa uchwyty w formie głów żubrów.

W X kwartale zdigitalizowano 123 obiekty (we wszystkich kwartałach łącznie: 1080 obiektów).

Realizowane są także prace związane z uzupełnianiem i aktualizacją treści na nowej stronie www, która została dostosowana w zeszłym roku; przygotowywane są tłumaczenia i teksty.

Kontynuujemy również działania edukacyjne oraz promocyjne wokół projektu – na Facebooku oraz stronie internetowej muzeum, m.in. przygotowaliśmy film promocyjny, który opublikowaliśmy podczas DOFE na naszym kanale YouTube oraz na Facebooku.

***
Projekt www.muzeach dofinasowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (Działanie 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego. Poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnianie zasobów kultury). Realizowany jest przez Muzeum Narodowe w Lublinie wraz z partnerami na zasadzie konsorcjum: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum - Zamek w Łańcucie.