Lubelszczyzna w latach od ok. 1700 lat p.n.e. do około 1100 lat p.n.e. zajęta była przez kulturę trzciniecką. Właśnie z tą kulturą łączymy pojawienie się na naszym terenie pierwszych przedmiotów wykonanych z brązu.
Jednym z nich jest brązowy naramiennik z tarczkami spiralnymi. Nieznane jest dokładne miejsce znalezienia zabytku. Na podstawie dostępnych informacji przypuszcza się że odkrycia dokonano na terenie obecnej Lubelszczyzny.
Naramiennik o średnicy 9,6 cm wykonany został z grubego drutu brązowego o przekroju owalnym. Kabłąk ornamentowany żłobkami przechodzi w dwie tarczki również zdobione żłobkowaniem. Całość ozdoby pokrywa szlachetna ciemnozielona patyna. Sądząc po śladach wytarcia (naramienniki podwieszano na szyi na skórzanym rzemieniu), możemy przypuszczać iż ozdoba ta noszona była na prawym ramieniu.
Zarówno kształt, jak i ornament zabytku pozwala sądzić, iż naramiennik najprawdopodobniej trafił na tereny Lubelszczyzny w okresie pomiędzy 1300-1100 lat p.n.e. z warsztatów metalurgicznych znajdujących się na Śląsku lub Wielkopolsce.