unia europejskawysoki kontrast A A A
  • popc

    popc

    www.muzeach

    Projekt POPC

  • Kresy

    Kresy

    Z Kresów ocalone

    Zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

  • Z Wawelu do Lublina

    Zamek Lubelski, 4 grudnia 2021 – 27 lutego 2022.

Gliniana figurka jeźdźca z Topornicy.

Wersja do druku Poleć znajomemu
Gliniana figurka mająca 70 mm wysokości i 127 mm długości jest barwy szarej. Mający najprawdopodobniej charakter kultowy zabytek pochodzi z IV/V okresu epoki brązu (900-700 lat p.n.e.).

 

 

Na terenie Lubelszczyzny od około 1100 lat p.n.e. do ok. 400 lat p.n.e. rozwijała się kultura łużycka. Społeczności tej kultury zakładały wielkie, liczące nawet kilkaset grobów cmentarzyska ciałopalne. Jedno z nich, na którym odkryto 230 grobów znajduje się w Topornicy, pow. Zamość.    

Podczas badań wykopaliskowych prowadzonych w 1957 roku, zespół archeologów z Muzeum Lubelskiego pod kierownictwem Zygmunta Ślusarskiego odkrył tam figurkę przedstawiającą jeźdźca na koniu.
Gliniana figurka mająca 70 mm wysokości i 127 mm długości jest barwy szarej. Sylwetkę konia ukazano szczegółowo, zaś człowiek przedstawiony jest bardziej schematycznie. Mający najprawdopodobniej charakter kultowy zabytek pochodzi z IV/V okresu epoki brązu (900-700 lat p.n.e.). Jest to najstarsze wśród ugrupowań łużyckich z terenu ziem polskich przedstawienie postaci ludzkiej w plastyce figuralnej.