![]() |
Gliniana figurka mająca 70 mm wysokości i 127 mm długości jest barwy szarej. Mający najprawdopodobniej charakter kultowy zabytek pochodzi z IV/V okresu epoki brązu (900-700 lat p.n.e.). |
Na terenie Lubelszczyzny od około 1100 lat p.n.e. do ok. 400 lat p.n.e. rozwijała się kultura łużycka. Społeczności tej kultury zakładały wielkie, liczące nawet kilkaset grobów cmentarzyska ciałopalne. Jedno z nich, na którym odkryto 230 grobów znajduje się w Topornicy, pow. Zamość.
Podczas badań wykopaliskowych prowadzonych w 1957 roku, zespół archeologów z Muzeum Lubelskiego pod kierownictwem Zygmunta Ślusarskiego odkrył tam figurkę przedstawiającą jeźdźca na koniu.
Gliniana figurka mająca 70 mm wysokości i 127 mm długości jest barwy szarej. Sylwetkę konia ukazano szczegółowo, zaś człowiek przedstawiony jest bardziej schematycznie. Mający najprawdopodobniej charakter kultowy zabytek pochodzi z IV/V okresu epoki brązu (900-700 lat p.n.e.). Jest to najstarsze wśród ugrupowań łużyckich z terenu ziem polskich przedstawienie postaci ludzkiej w plastyce figuralnej.