Pracownicy zajmują się również działalnością edukacyjno-informacyjną. Na ekspozycjach i w sali wykładowej prowadzone są lekcje muzealne, wykłady dla studentów, słuchaczy Zespołu Wiedzy o Sztuce Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przewodników PTTK.
Interesującą formą popularyzacji wiedzy z zakresu najdawniejszej historii i ochrony dziedzictwa kulturowego są zajęcia organizowane dla uczniów i dorosłych bezpośrednio w terenie, podczas badań wykopaliskowych. Także współpraca ze szkołami w przygotowywaniu materiałów informacyjnych dotyczących najstarszych dziejów „małych ojczyzn”.
Pod opieką muzealnych archeologów odbywają się: praktyki studentów Instytutu Archeologii UMCS i innych uczelni, staże absolwenckie oraz wolontariaty.
Istotną formą działalności jest też udzielanie konsultacji z zakresu zabytkoznawstwa oraz informacji o zabytkach przechowywanych w zbiorach archeologicznych Muzeum, poprzez przygotowywanie odpowiedzi na kwerendy dla osób i instytucji w celach badawczych i wystawienniczych.