Wystawa prezentująca nowe nabytki Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”.
W 77. rocznicę rozstrzelania czternastu Polek w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück zapraszamy na wystawę: "Maria Zofia Hiszpańska-Neumann więźniarka KL Ravensbrück: nowe nabytki".
Na wystawie prezentujemy najnowsze nabytki Muzeum – dokumenty Marii Zofii Hiszpańskiej-Neumann z czasu pobytu w obozie, w tym listy obozowe, grypsy, rękopis wiersza, wspomnienia i miniaturki zwane sabotażykami, wykonane przez artystkę w KL Ravensbrück. Muzealia zostały przekazane w darze przez syna artystki Michała Neumanna. Uzupełnieniem wystawy są fotografie Drogi Krzyżowej znajdującej się w kaplicy w konwikcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego autorstwa Marii Zofii Hiszpańskiej-Neumann.
Maria Zofia Hiszpańska-Neumann
Urodzona 28 października 1917 roku w Warszawie w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Już w gimnazjum dostrzeżono jej talent plastyczny, swoje prace podpisywała rysunkiem myszki. Po zdaniu matury w 1939 roku zapisała się na Akademię Sztuk Pięknych. W bombardowaniu Warszawy w 1939 roku zginął ojciec Marii. Jeden z jej braci trafił do niemieckiej niewoli, drugi zdołał się przedostać do Wielkiej Brytanii.
Maria Zofia rozpoczęła działalność w ruchu oporu i została członkiem Związku Walki Zbrojnej. 19 czerwca 1941 roku została aresztowana przez Gestapo, znaleziono przy niej egzemplarz podziemnej gazety. Przewieziono ją do więzienia w Radomiu, a następnie do Pińczowa, gdzie była brutalnie przesłuchiwana. Została skazana na karę śmierci. W kwietniu 1942 roku przewieziono ją do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie otrzymała numer 10219.
W KL Ravensbrück Maria Hiszpańska zaangażowała się w tajne nauczanie, a także dokumentowała rzeczywistość obozową w rysunkach. Okrucieństwo obozowe nie pozostało bez wpływu na artystkę. Jej rysunki przedstawiały przemoc, lęk, ból, głód czy poniżenie. Niektóre z nich dostały się w ręce strażniczek, które je zniszczyły, a Maria za karę została dotkliwie pobita. Po opuszczeniu obozu w 1945 roku jedynym sposobem, aby uwolnić się od tragicznych wspomnień, było nadal dla Marii rysowanie scen z życia obozowego. Po powrocie do rodzinnej Warszawy poznała Janusza Neumanna i w 1948 roku została jego żoną. Artystka rozpoczęła współpracę z wydawnictwami jako ilustratorka książek. Kiedy była już uznaną autorką, podróżowała po świecie, a jej dzieła prezentowano w wielu krajach. Część z nich znajduje się w kolekcjach Muzeum Niepodległości w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Otrzymała wiele nagród. Od 1965 roku artystka skupiła się przede wszystkim na sztuce sakralnej. Maria Zofia Hiszpańska-Neumann zmarła nagle 12 stycznia 1980 roku. Na wystawie prezentujemy najnowsze nabytki Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” wzbogacające kolekcję poświęconą więźniarkom KL Ravensbrück – dokumenty Marii Zofii Hiszpańskiej-Neumann z czasu pobytu w obozie. Muzealia zostały przekazane w darze przez syna artystki Michała Neumanna. Wystawę zorganizowano w kwietniu, miesiącu pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.